Elektrikli otomobillerin gerçek kullanım menzillerini ölçen ECOBEST Challenge 2026 testinde 15 model değerlendirildi Kia EV2 resmi WLTP değerine en fazla yaklaşan otomobil. İtalya’nın Vairano kentinde gerçekleştirilen testlerde Kia EV2, açıklanan 418 kilometrelik menzile karşılık 397 kilometre yol katetti. BMW iX3 ise 640 kilometrelik gerçek menzille toplam mesafede ilk sıraya yerleşirken test edilen hiçbir otomobil resmi WLTP değerini yakalayamadı.
Kia EV2 Resmi Menziline En Fazla Yaklaşan Model OlduOtomotiv gazetecilerinin oluşturduğu bağımsız uluslararası kuruluş AUTOBEST tarafından düzenlenen ECOBEST Challenge 2026, elektrikli otomobillerin katalog verileriyle gerçek trafik koşullarındaki performanslarını karşılaştırdı. Eylül 2026 sonunda İtalya’nın Vairano kentinde gerçekleştirilen organizasyonda 15 farklı üreticinin modeli aynı test metodolojisi kapsamında değerlendirildi.
Testlerde kullanılan EcoC 1 endeksi, otomobillerin gerçek kullanımda ulaştığı menzilin resmi WLTP değerine oranını gösteriyor. ölçümde Kia EV2 yüzde 94,98 ilk sırada yer. Üreticinin 418 kilometre olarak açıkladığı WLTP menzili, test sırasında 397 kilometre olarak ölçüldü.
Audi Q4 e-tron yüzde 92,56’lık oranla ikinci sıraya yerleşti. Model, 511 kilometrelik resmi menziline karşılık gerçek trafik koşullarında 473 kilometre yol alabildi. Tesla Model Y ise yüzde 88,76 oranla üçüncü. Otomobilin 525 kilometrelik WLTP menzili testte 466 kilometreye geriledi.
Renault Twingo yüzde 87,74 dördüncü sırada bulunurken Citroën ë-C5 Aircross yüzde 87,55 beşinci. İlk beş sıradaki modellerin sonuçları, gerçek kullanım menzili laboratuvar ölçümleri arasındaki farkın otomobilden otomobile değişebildiğini ortaya koydu.
BMW iX3 Gerçek Kullanımda En Uzun Mesafeyi KatettiResmi WLTP değerine yaklaşma oranı toplam sürüş mesafesi aynı performans ölçütünü ifade etmiyor. Kia EV2 oran bakımından ilk sırada bulunurken BMW iX3 test boyunca en uzun mesafeyi kat eden model. BMW’nin elektrikli SUV modeli, 737 kilometrelik resmi menziline karşılık 640 kilometre gerçek menzil sundu. sonuç, WLTP değerinin yüzde 86,84’üne karşılık geldi.
Mercedes-Benz CLA 250+ ise 772 kilometrelik WLTP menziliyle testin en yüksek resmi değerine sahip otomobiliydi. Model, gerçek kullanım koşullarında 613 kilometre yol alarak yüzde 79,40 oranında kaldı. Volvo EX60, 614 kilometrelik resmi menziline karşılık 488 kilometreye ulaştı. Xpeng P7+ ise 530 kilometrelik WLTP değerine rağmen 419 kilometrede kaldı.
Listenin son sıralarında Mazda 6e yüzde 79,33, Mercedes-Benz CLA yüzde 79,40 Volvo EX60 yüzde 79,48 oranlarıyla yer. Xpeng P7+ ise yüzde 79,06 testin en düşük WLTP gerçekleşme oranını kaydetti.
ECOBEST Challenge 2026 Gerçek Menzil SıralamasıAşağıdaki sonuçlar, araçların açıklanan WLTP menzilleriyle test sırasında ulaştıkları mesafeleri karşılaştırıyor.
SıraModelWLTPGerçek menzilWLTP oranı1Kia EV2418 km397 km%94,982Audi Q4 e-tron511 km473 km%92,563Tesla Model Y525 km466 km%88,764Renault Twingo261 km229 km%87,745Citroën ë-C5 Aircross498 km436 km%87,556BMW iX3737 km640 km%86,847Peugeot e-5008487 km422 km%86,658Zeekr 7GT558 km477 km%85,489BYD Atto 2312 km262 km%83,9710Leapmotor B10434 km357 km%82,2611Opel Grandland521 km425 km%81,5712Volvo EX60614 km488 km%79,4813Mercedes-Benz CLA772 km613 km%79,4014Mazda 6e479 km380 km%79,3315Xpeng P7+530 km419 km%79,06 Batarya Göstergesi Sıfırlandıktan Sonra Araçlar Yol Almaya Devam EttiECOBEST Challenge 2026 kapsamında otomobillerin batarya göstergesi sıfıra ulaştıktan sonra katettiği ek mesafe ölçüldü. testte Leapmotor B10, 32 kilometrelik ek menzille ilk sıraya yerleşti. Tesla Model Y 31 kilometre, BMW iX3 ise 26 kilometre daha yol.
Volvo EX60 21 kilometrelik ek menzil sunarken Mazda 6e 19 kilometre, Kia EV2 ise 18 kilometre ilerledi. Listenin ucunda Xpeng P7+ yalnızca 1 kilometre ek mesafe katetti. BYD Atto 2 ise batarya göstergesi sıfırlandıktan sonra 5 kilometre yol alabildi.
ölçüm, sürücülere batarya göstergesi sıfıra ulaştığında aracın hemen durmayabileceğini gösteriyor. Ancak ek menzil değerleri, günlük kullanımda güvenilir sürüş planlama ölçütü olarak değerlendirilmemeli. Sürücülerin şarj planlarını kalan enerji miktarına uygun şarj noktalarına göre yapması gerekiyor.
400 kW Şarj Testinde İlk 100 Kilometre İçin Dört Dakika Yeterli OlduOrganizasyon kapsamında otomobillerin hızlı şarj performansları karşılaştırıldı. 400 kW DC şarj altyapısıyla gerçekleştirilen ölçümlerde Volvo EX60, BMW iX3, Xpeng P7+ Zeekr 7GT, 100 kilometrelik ek menzili dört dakikada kazandı. Mercedes-Benz CLA aynı mesafeye beş dakikada ulaşırken Tesla Model Y altı dakikada 100 kilometrelik menzil ekledi.
Kia EV2 Leapmotor B10 için aynı menzil artışı 12 dakika sürdü. Citroën ë-C5 Aircross 14 dakika, Peugeot e-5008 Opel Grandland 15 dakika, BYD Atto 2 ise 20 dakika gerektirdi. Renault Twingo, 100 kilometrelik ek menzil için 22 dakikayla listenin son sırasında yer.
Şarj süreleri, gerçek kullanımda bataryanın doluluk oranına, sıcaklığına şarj istasyonunun sağlayabildiği güce göre değişebiliyor. nedenle testteki süreler, belirtilen koşullarda elde edilen karşılaştırma sonuçları olarak ele alınmalı.
Renault Twingo Enerji Verimliliğinde İlk Sıraya YerleştiElektrikli otomobillerin enerji tüketimi ECOBEST Challenge 2026 kapsamında incelendi. Kilovatsaat başına kat edilen mesafeyi gösteren verimlilik ölçümünde Renault Twingo, 8,33 km/kWh değeriyle ilk sırada yer. Tesla Model Y 7,77 km/kWh ikinci, Mercedes-Benz CLA 7,21 km/kWh üçüncü.
Kia EV2, 6,84 km/kWh verimlilikle dördüncü sıraya yerleşti. Audi Q4 e-tron BMW iX3 ise 6,14 km/kWh değerinde eşit sonuç elde. Zeekr 7GT, 4,92 km/kWh listenin en düşük verimlilik değerini kaydetti.
AUTOBEST’in önceki testleriyle yapılan karşılaştırma, en düşük menzil gerçekleşme oranında kademeli yükselişe işaret ediyor. 2024 yılında yüzde 73 seviyesinde ölçülen en düşük oran, 2025’te yüzde 77,5’e, 2026’ ise yüzde 79,06’ya çıktı. Ancak 2025 testinde Leapmotor T03, 265 kilometrelik WLTP değerine karşılık 290 kilometre gerçek menzil elde ederek resmi veriyi aşmıştı. 2026 organizasyonunda ise hiçbir model açıklanan menzilin üzerine çıkamadı.
Sonuçlar, elektrikli otomobil seçiminde yalnızca üreticilerin açıkladığı menzil değerlerine bakmanın yeterli olmadığını gösteriyor. Gerçek sürüş mesafesi, enerji verimliliği hızlı şarj performansı birlikte değerlendirildiğinde modeller arasında önemli farklılıklar ortaya çıkıyor.